A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Ворожбянський заклад загальної середньої освіти І-ІII ступенів Лебединської міської ради Сумської області

Що таке емоційне вигорання батьків і як йому протидіяти»

Дата: 16.02.2024 09:14
Кількість переглядів: 99

Фото без опису

Емоційне вигорання — це зміни в поведінці людини через емоційне виснаження. Досить часто спустошений стан можна помітити в батьків, які заклопотані багатьма справами, а ресурси вже на нулі.

Емоційне вигорання провокує, зокрема, складна родинна ситуація та відсутність допомоги.

Зараз у період війни майже всі переживають стресовий стан. Проте батькам ще складніше, оскільки вони повинні не тільки про себе турбуватись, а й про дитину. 

Це постійні хвилювання, а якщо сім’я була вимушена покинути своє рідне місто, то до цього ще додається пристосування до нових умов та адаптація (а це ще додатковий стрес для організму). 

Тому часто зараз більшість батьків відчувають роздратованість щодо своїх дітей, вони починають зриватись і кричати (хоч і усвідомлюють, що їхні дії помилкові). 

Що ж робити, якщо ви емоційно вигоріли?

  • По-перше, визнайте проблему. Пам’ятайте, що в умовах постійного стресу це нормальна реакція організму на ненормальні події. 
  • Припиніть звинувачувати себе. Ідеальних людей не буває, і кожному потрібен відпочинок.
  • Не соромтесь просити про допомогу.
  • Відшукайте свій ресурс. Запитайте в себе "Що мене заряджає та допомагає відновитись?". За можливості виконуйте невеликі фізичні активності, гуляйте на свіжому повітрі, займайтеся творчістю або будь-якими улюбленими справами.

Що робити батькам, які внаслідок емоційного вигорання починають зриватися на своїх дітях?

  • Агресія — прояв стресу, який накопичився в організмі. Це емоція, яку потрібно проживати та не давати їй взяти контроль над вами. 
  • З вами все окей, то така реакція вашого організму на стрес. Дайте собі змогу відпочити, щоб відновити свій ресурс.
  • Намагайтеся направити свою агресію у фізичну діяльність, творчість, допомогу іншим.
  • Практикуйте дихальні техніки (вдих коротший за видих).

Що ж робити, якщо ви емоційно вигоріли?

  • По-перше, визнайте проблему. Пам’ятайте, що в умовах постійного стресу це нормальна реакція організму на ненормальні події. 
  • Припиніть звинувачувати себе. Ідеальних людей не буває, і кожному потрібен відпочинок.

Якщо відчуваєте, що вас "накриває" і ви зараз не стримаєтесь і почнете кричати на дитину без будь-якої причини, то спробуйте техніку "Акваріум": уявіть, що зараз ваш рот повний води, повільно порахуйте до 10, а потім глибоко видихніть.

Пам’ятайте, діти тонко відчувають емоційний стан батьків, і якщо ви радісні та щасливі, то таке ж душевне піднесення будуть відчувати й ваші діти. Це, як правило, одягання кисневої маски в літаку — спочатку ти сам, а потім допоможи дитині. Не забувайте піклуватися про себе та приділяти собі час. 

Якщо ви відчуваєте, що ваш стан є критичним, то краще звернутись до спеціаліста.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора