Психічні розлади та розлади, викликані вживанням психоактивних речовин, є провідною причиною інвалідності у світі. Близько половини психічних розладів починається у віці до 14 років.
Деякі психоактивні речовини використовують у медицині для лікування психічних захворювань. Але на здорову людину психоактивні речовини завжди чинять згубну дію, шкодять її здоров’ю. Найпоширенішими психоактивними речовинами є нікотин, алкоголь, наркотики.
Люди, що розповсюджують наркотики, діють, як справжні рекламні агенти, і переконують своїх потенційних клієнтів у привабливості наркотиків:
-
будеш довго танцювати, не відчуваючи втоми;
-
відчуєш кайф, "подивишся мультики”;
-
це вирішить твої проблеми, зменшить тривожність;
-
вживання наркотиків – твоя власна справа;
-
у житті все треба спробувати...
Але вони безсоромно обманюють вас, а можливо, і себе! Тому насправді:
-
втому ти відчуєш вранці, коли не зможеш підвестися з ліжка, а почуватимешся, як побитий собака;
-
так званий "кайф” відчувають не з першого, а часто – навіть не з другого разу, тому що цьому стану новачка мають навчити "досвідчені” друзі.
-
уживання наркотика не вирішує проблем, це просто дезертирство від справжнього життя, коли треба на свіжу голову мобілізувати себе та вирішити проблему без дурману;
-
це тільки здається, що вживання наркотиків – твоя особиста справа: важко собі уявити, скільки клопоту ти спричиниш родичам і друзям.
У житті є багато можливостей відчути і побачити цікаве і нове, але для тих, хто спробував наркотики, на цьому всі відчуття і закінчуються.
У підлітковому віці паління негативно впливає на всі фізіологічні системи, зокрема й на процес формування репродуктивної системи. Ситуація ускладнюється тим, що наслідки цього можуть виявитися пізніше, коли вже зрілі чоловік і жінка вирішують народити дитину. Можливо, вони вже й кинули курити, але наслідки підліткового тютюнокуріння негативно впливають на них самих і на здоров’я їхньої майбутньої дитини.
У кожного з нас є своє коло спілкування. Це наші приятелі в класі. Друзі, які живуть в одному дворі, товариші по інтересам тощо. Часом група вимагає від людини відмовитися від своєї думки. Таке явище називається груповим тиском.
Поведінку людей при груповому тиску можна розділити на дві групи: хтось завжди готовий стати як усі, а інші постійно готові до опору. Важче протистояти тиску та маніпуляціям буде першій групі.
Протистояти цьому допоможе вміння приймати зважені рішення і навички ефективної відмови.
Особливу увагу потрібно звертати на те, щоб форма відмови не була образливою для того, хто пропонує: відмова має бути по можливості ввічливою.
Однак, якщо пропонують надто наполегливо, краще перестати бути ввічливим, ніж зробити те, чого не хочеш робити.
а) Відмова - угода: «Спасибі, але мені так незручно вас турбувати»
б) Відмова - обіцянка. «Із задоволенням, але завтра у мене заняття з математики»
в) Відмова - альтернатива. «Давай краще погуляємо по місту».
г) Відмова - заперечення. «Ні, я ні за що не піду в ліс».
д) Відмова - конфлікт. «Давай сходимо на дискотеку» - «Ще чого! Сам топай!»
Висновок: ми навчилися говорити «ні», і ніколи не дозволимо маніпулювати собою.
Пам’ятайте: психотропні речовини – це лише ілюзія безпеки.
ВАжливо знайти собі друзів, з якими у тебе будуть спільні безпечні інтереси!