Без небезпечних флешмобів у ТіkТоk: контролюємо безпеку дітей онлайн
Без небезпечних флешмобів у ТіkТоk: контролюємо безпеку дітей онлайн.
Українські діти перевіряють на собі жахливий тренд із соцмережі TikTok. Батьки хапаються за голову і терміново видаляють застосунок TikTok із гаджетів дітей. Але в епоху цифрових технологій місія батьків — аж ніяк не забороняти джерело потенційної небезпеки, адже із часом їх з’явиться ще більше. Місія №1 — навчити дітей і підлітків безпечного поводження в інтернеті. Статистика каже, що лише 14% батьків знають, чим їхні чада зайняті у всесвітній павутині. Звідси ще один тренд: чверть батьків в Україні перевіряють гаджети дітей. Але, знову-таки, цей метод не дає жодних гарантій, що ваші син чи донька не нагуглять щось заборонене чи не стануть глядачами небезпечної групи в соцмережі.
Як заблокувати всі небажані для дитини сайти та застосунки?
У гаджетах Apple (iPhone, iPad) є вбудована функція в параметрах під назвою «Екранний час». Цей інструмент дає змогу отримувати щотижневі звіти про використання гаджета, встановлювати ліміти на використання програм та відвертого контенту.
В інших гаджетах на базі Android ці функції виконує Google Family Link (про нього ми поговоримо нижче), Kroha, Screen Time.
Важливий нюанс: під час увімкнення потрібного інструменту гаджет запитає: «Це ваш пристрій чи дитини?». Якщо гаджет належить дитині — майте на увазі, що треба буде створити «дитячий» обліковий запис, який відрізнятиметься від вашого (акаунт налаштовуєте в Аpple ID чи в PlayMarket).
Як дізнатися, де перебуває дитина?
Для дітей молодшого віку будуть помічні так звані програми-трекери. Серед наявних — KidControl, Kids Tracker.
Після встановлення програма дозволить створення геозон «Дім» чи «Школа», і ви щоразу будете отримувати сповіщення на свій гаджет після прибуття дитини до місця призначення.
Безкоштовно можна налаштувати історію переміщень за сьогодні та вчора, а також можливість виявляти місце перебування дитини із вимкненим GPS. Якщо на телефоні дитини сяде батарея, програма надішле вам повідомлення.
Для старших дітей налаштуйте обліковий запис у Google в розділі «Карти й обліковий запис Google дитини». Там є чимало корисних опцій. Наприклад, якщо ваша дитина віком до 13 років і ви керуєте її обліковим записом у Family Link, то ваше чадо аж ніяк не зможе за допомогою Google-карт показувати своє місцеперебування в реальному часі будь-кому сторонньому — ані друзям, ані новим знайомим із соцмереж. Цю інформацію бачитимуть тільки батьки.
Як за допомогою програм обмежити час, протягом якого дитина може користуватися гаджетом?
Батьки бідкаються: «Моя дитина цілісінький день проводить у гаджеті». Ви в змозі вплинути на це, не відбираючи сам гаджет, а пояснивши малечі «правила гри».
Отож, ми знову повертаємося до налаштувань гаджета вашої дитини, де нам потрібно обрати функцію «Екранний час». У гаджетах Apple (iPhone, iPad) є вбудована функція в параметрах — «Екранний час». В інших гаджетах на базі Android ви маєте відкрити Google Family Link та знайти відповідний розділ. Або також зайти в «Налаштування» та обрати опцію «Використання приладу». Тут ви зможете обрати, скільки годин на день ваші діти зможуть використовувати гаджет: хочете — три години, а хочете — чотири чи одна.
Також щотижня ви будете отримувати звіт про використання гаджета дитиною та зможете встановити ліміт на використання тих чи тих програм, якщо вам потрібно обмежити час «просиджування» чада в TikTok чи Instagram.
Дітям дуже потрібна увага і турбота. Не варто недооцінювати силу батьківської любові, адже саме Ви закладаєте фундамент для майбутньої особистості. Якщо Ви помічаєте, що з Вашою дитиною відбувається щось недобре - це привід, в першу чергу, задуматися над тим, що Ви робите не так, а не дитина. Їй може просто банально не вистачати Вашої уваги, і вона намагається це компенсувати у віртуальному світі.
Не варто нападати на дитину і в нервовому стані насильно відбирати у неї телефон. Для неї це така ж важлива складова життя, як і просте спілкування. В першу чергу, варто поговорити з малюком і дізнатися, чому він так себе веде. Не критикуйте і не карайте його, якщо Ваша розмова подібного роду виникла вперше. Якщо Ви нападете на дитину - це лише погіршить ситуацію і змусить її ще більше закритися від Вас і в собі.
Пам'ятайте, що батьки - це найважливіше і найцінніше, що є у дитини. Вона потребує саме Вашого розуміння і Вашої любові. Можливо, Ваша дитина стане набагато менше проводити часу в віртуальному світі, якщо Ви просто запропонуйте їй разом пограти, подивитися кіно чи навіть прогулятися. Будьте уважні і чуйні до Вашої дитини, і у Вас не виникне проблем із соціальними мережами.