ПСИХОЛОГІЧНІ ПОРАДИ ДЛЯ УЧНІВ - ЧЛЕНІВ МАН ДО КОНКУРСУ-ЗАХИСТУ НАУКОВИХ РОБІТ
НАПЕРЕДОДНІ УВЕЧЕРІ: ПСИХОЛОГІЧНА ПІДГОТОВКА
Вечір напередодні вашого виступу. Завтра вам належить виголосити промову перед аудиторією і все вже готове.
Ви добре підготувалися до виступу і ось сидите увечері наодинці, до виступу ще шість годин, не рахуючи часу на сон. Що вам робити?
1. Перемкніть свою нервову систему на вільний хід. Починаючи з цього моменту, ви всього лише пливете за течією. Які б не трапилися несподіванки, - якщо тільки вони не загрожують вашому життю, до десятої години завтрашнього ранку ви про них не думаєте і спокійно відкладаєте все на потім. Усі ваші думки зайняті тільки виступом.
2. Повечеряйте в спокійній обстановці з якою-небудь спокійною. Не говоріть про справи, якщо це можливо.
3. Якщо у вас є запис виступу, прослухайте його наодинці. Перейміться словами і думками виступу. Ви слухаєте не для того, щоб критикувати, а тільки щоб все ввібрати і запам'ятати.
4. Якщо ви ще не записали свій виступ , скористайтеся вільним часом, щоб це зробити. Просто наговоріть його в мікрофон. Не обов'язково, щоб він звучав ідеально. Але як тільки запис опиниться в руках, ви відчуєте себе краще. Ви знатимете, що виступ існує і є його речовий доказ.
5. Тепер прослухайте запис і зафіксуйте час. Якщо виступ триває дуже довго, не говоріть собі: "Гаразд, завтра говоритиму швидше", - з цього нічого не вийде. Вилучіть який-небудь самостійний розділ. Не чіпайте інших розділів, не намагайтеся вилучити окремі слова чи фрази. Виріжте фрагмент, і ви будете впевнені, що вкладетеся у відведений час.
6. Влаштуйте уявну репетицію. Прислухаючись до свого голосу, вбираючи його всією своєю свідомістю, спробуйте відрекомендувати себе в залі, на трибуні. Слова і створений вашою уявою зоровий образ почнуть зливатися, підкріплюючи один одного. До того ж у такий спосіб ви зменшуєте ризик всяких сюрпризів. Ви чуєте, як звучить ваш виступ. Ви бачите себе на трибуні. Так про що вам турбуватися? Розслабтеся. Пливіть за течією.
7. Вечір перед виступом - сприятливий час, щоб вжитися в текст. І не сприятливий для того, щоб вносити в нього які-небудь серйозні зміни.
8. Лягайте спати не пізно і запам'ятайте декілька розумних порад:
• що ви ще один, останній раз прослухаєте свій запис вранці, коли одягатиметесь;
• що перед виступом ви здійсните енергійну прогулянку;
• що ви одним стрибком злетите по цих сходинках, миттєво оволодієте увагою публіки і дійсно допоможете тим, хто прийде вас послухати.
ПОРАДИ ДЛЯ ЗНЯТТЯ НЕРВОВОЇ НАПРУГИ ПЕРЕД ВИСТУПОМ
1. Не намагайтеся боротися з хвилюванням, у вас нічого не вийде. Нехай хвилювання буде піднесеним і допоможе вам.
2. Перед виступом пройдіться швидким кроком. Така прогулянка знімає м'язову напругу (можна гарантувати, що після неї у власне тремтітимуть коліна). Вона позбавляє від надмірного збудження і знижує кров'яний тиск.
Перед виступом не сидіть, схрестивши ноги. Ви можете їх відсидіти - це трапляється дуже часто. Поки говорить попередній виступаючий, поставте обидві ступні на підлогу і подайтеся тілом вперед. Поворушіть пальцями ніг, щоб переконатися, що обидві ноги у вас у повному порядку і готові діяти.
4. В очікуванні виступу тримайте руки вільно опущеними. Ви відчуєте, як напруга покидає їх і йде в підлогу.
5. Тримаючи руки опущеними, потрусіть кистями, поворушіть пальцями. Це посилить кровообіг, а все, що посилює кровообіг, допомагає зняти напругу.
6. Уявіть, ніби ви сидите в пальті і відчуваєте його важкість. М'яка важкість уявного пальта допоможе вашим плечам, а за ними і всьому тілу розслабитися.
7. Кілька разів поворушіть щелепою назад і вперед. Якщо при цьому ви почуєте хрускіт кісток, це означає, що ви перенапружені, а після такої вправи вам стане легше розкривати рот.
8. Порахуйте зуби язиком з внутрішньої сторони.
9. Випробуйте старий добрий засіб - глибоке дихання. Потрібно тільки пам'ятати: коли ви вдихаєте, живіт у вас повинен випинатися.