A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Ворожбянський заклад загальної середньої освіти І-ІII ступенів Лебединської міської ради Сумської області

Стресостійкість: що це, чому важлива та як підвищити

Дата: 13.03.2024 16:29
Кількість переглядів: 126

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Стреси присутні в житті абсолютно кожної людини. Це невіддільна частина життя, хочемо ми того чи ні. Події, що примушують серце стукати частіше, викликають певні хвилювання, які можуть негативним чином відобразитися на загальному самопочутті. Причини стресу можуть бути хорошими, або не дуже, але в будь-якому разі стресостійкість – це надзвичайно корисна навичка. Люди, які вміють витримувати напругу, стають продуктивнішими. В статті ми розглянемо, що таке стрес, чому виникає та як підвищити стресостійкість в поточних умовах.

Що таке стресостійкість

Стресостійкість – цездатність справлятися зі стресовими ситуаціями без перенапруження. Фактично, це властивість психіки, одна з її якостей. Вона впливає на ефективність дій людини під час переживання сильного емоційного потрясіння.

Стійкість до стресуможе бути високою або низькою. Умовна оцінка ґрунтується на здатності людини до адаптивності. Чим швидше вона повертається до стабільного стану під дією негативних впливів зовнішнього середовища, тим вищою є її стресостійкість.

Стійкість до стресу обумовлена цілим рядом факторів:

  1. Генетика та спадковість – часто стресостійкість залежить від того, як функціонує гормональна система організму. Якщо в кров виділяється більше гормонів стресу (адреналін, кортизол та інші), людина матиме нижчу стресостійкість. Також генетика іноді визначає підвищену схильність до депресії та тривоги.
  2. Індивідуальні риси характеру – люди, що мають екстравертивні риси, легше знаходять спільну мову з іншими. Їм простіше почати розмову та виступати на аудиторію. Однак вони можуть стресувати в ситуаціях, де потрібно зберігати тишу та концентрацію уваги протягом довгого часу. Люди з рисами інтроверта навпаки, будуть хвилюватися під час мозкового штурму, але без проблем просиджуватимуть по п’ять годин поспіль за обрахунками.
  3. Образ життя, обраний людиною – доведено, що фізична витривалість взаємопов’язана з роботою мозку. Тому спортивні люди частіше мають вищу стресостійкість. Стан здоров’я може помітно впливати на здатність витримувати психічний та емоційний тиск. Одним зі способів того, як підвищити стресостійкість, є перехід до здорового стилю життя. Це значить правильне харчування та відмова від шкідливих звичок.
  4. Середовище, в якому людина постійно знаходиться – це один з ключових факторів. Стійкість до стресу підвищується, коли людина має підтримку рідних або близьких, її базові потреби задоволені, її побут достатньо комфортний. Негативні умови навпаки, знижують стресостійкість – голосні звуки, відчуття небезпеки, некомфортна температура, бідність, самотність, важка економічна ситуація в країні, відсутність перспектив.

Розуміти, що таке стресостійкість, корисно будь-кому, адже складні ситуації трапляються всюди: на роботі та вдома. В різних масштабах вони присутні в усіх сферах повсякденного життя.

Чому стресостійкість настільки важлива?

Фото без опису

Говорячи про стресостійкість, багато експертів концентруються в основному на тому, як вона проявляється під час виконання робочих завдань. Це дійсно має велике значення. Адже, спілкуючись з друзями або рідними, частіше за все можна дійти компромісу, домовитись і змінити домовленості. Ці люди більш лояльно ставляться до виявлення емоцій, помилок та порушення строків.

Робочі обов’язки нерідко пов’язані з точністю, пунктуальністю, максимальною ввічливістю та комунікабельністю. Навіть за умов високого стресу людині потрібно вміти довести до кінця презентацію, «тримати обличчя» перед партнерами, відкласти свою злість і роздратування на потім, щоб в цей момент досягти консенсусу. Стресостійкість – це одна з головних рис керівників, приватних підприємців, а також працівників, залучених в роботі з дорослими людьми чи дітьми.

Звичайно, з огляду на повномасштабне вторгнення, всім українцям корисно знати, як підвищити стресостійкість, оскільки ці події кардинально змінила нашу повсякденність, зруйнувавши фундаментальне відчуття безпеки, притаманне для мирних часів.

Працювати над підвищенням стійкості до стресів варто тим, кого можуть «вибити з колії» навіть незначні проблеми та неприємності. Якщо людина часто поринає в пригнічений настрій і залишається в ньому надовго, це негативно впливає на її життя. Також стресостійкість – це чудовий захист від помилок, які можуть статися через розгубленість або страх.

Наостанок, треба сказати, що емоційна витривалість та стійкість стане в пригоді людям, що мусять відстоювати свої права та свободи. Це не тільки керівники будь-якої ланки. Стресостійкість допоможе сказати «ні» в контексті складних відносин, побудувати нове життя в іншому, наважитися змінити професію в літньому віці. Загалом ця навичка буде корисна в багатьох випадках.

Фактори, що провокують стрес

Щоб знати, як боротися зі стресом, варто навчитися розпізнавати його головні прояви. Також не завадить інформація про причини, види та чинники стресових ситуацій.

Події, що спричиняють психічне напруження, діляться на три типи:

  1. Гострі – їхня тривалість зазвичай коротка, але наслідки можуть бути значними (характерний приклад – втрата домашнього улюбленця).
  2. Епізодичні – відносно короткі стресові ситуації, що виникають час від часу (поїздка в громадському транспорті).
  3. Хронічні – короткі за часом, але повторювані події, або критична ситуація що затягнулась у часі (війна в країні, тяжка хвороба, приниження на роботі або в сім’ї).   Зазвичай люди починають цікавитися, як боротися зі стресом, коли травмуюча подія вже сталася. Якщо це гостра або епізодична ситуація, то визначити її достатньо легко. Найбільші труднощі виникають, коли треба навчитися, як боротися зі стресомхронічного типу. Перш за все, варто знайти його причину. В цьому може допомогти психотерапія.

 

Частіше за все хронічний стрес виникає через:

  • незадоволення своїм зовнішнім виглядом;
  • проблеми на роботі або необхідність працювати в поганих умовах;
  • соціальні фактори (розчарування через завищені очікування, проблеми гендерного характеру, дискримінація меншин);
  • хвороби або біль (як свої власні, так й ті, що стосуються близьких. Уявні хвороби, очікування та страх каліцтва);
  • значущі зміни в житті (як приємні, так і травматичні);
  • гроші (недостатність коштів, борги, необхідність утримувати родичів та дітей, відсутність перспектив, страх бідної старості);
  • стосунки (як щасливі, так й проблемні);
  • смерть близької людини;
  • травматичні події в минулому (через це може розвинутися ПТСР або інший психічний розлад).

Знаючи, що таке стресостійкість та як її тренувати, можна значно зменшити інтенсивність проявів стресу у своєму житті.

Що таке стрес та як він проявляється

Залежно від виду стресу, в людини можуть з’явитися певні наслідки. Розрізняють два основні види:

  • еустрес – так званий, позитивний стрес. Що це таке, можна пояснити на прикладі підготовки до весілля або випускного балу. Коли людина відчуває напруження, але привід загалом приємний;
  • дистрес – повністю негативний стрес, який виникає як реакція на погані новини, страшні події та загрози.

Емоційні люди, чутливі до різних подразників, можуть мати яскраву реакцію організму навіть на незначний стрес. В інших випадках фізіологічний прояв з’являється, коли дія стресових факторів триває надто довго або якщо сталася неочікувана подія з незворотними наслідками.

Якщо стійкість до стресу низька, або ресурс вичерпався, з’являються психосоматичні захворювання. В найтяжчих випадках важка депресія може призвести до самогубства.

Як підвищити стресостійкість

Фото без опису

Попри те, що стресостійкість залежить від багатьох чинників (в тому числі і від спадкової схильності), її цілком реально розвинути та натренувати. Психологи, коучі та найкращі НR-ри дають наступні поради, як підвищити стресостійкість.

Навчитися розслаблятися

Варто уточнити, що це не означає ігнорування своїх робочих обов’язків чи взятих на себе зобов’язань. Вміння відпочивати знімає навантаження з тіла та нервової системи. Організм має змогу перезавантажитися, щоб з новими силами вступити в нову боротьбу. В даному аспекті стресостійкість залежить від того, який ресурс встигне накопичити людина за час перепочинку. Потрібно подумати, який вид відпочинку буде найбільш ефективним в конкретній стресовій ситуації.

В деяких випадках доречною буде довга поїздка, відпустка або навіть сабатікал. Також для багатьох людей дієвою є зміна роду діяльності. Мозок перемикається на ремонт, копання городу або рукоділля і таким чином відпочиває. Для підтримки ментального здоров’я в екстремальних умовах та під час високої зайнятості можна задіяти короткі медитації

Прийняти власну недосконалість

Низька стресостійкість часто буває результатом страху перед помилкою, публічним осоромленням чи осудом. Людина може дуже боятися показати свої недоліки, бо в її уяві це стане доказом її слабкості, вразливості. Але, знаючи та приймаючи свої сильні та слабкі сторони, кожен зможе знайти ідеальне місце у світі.

Неможливо бути тільки хорошим чи абсолютно поганим, повною нездарою. Розвиваючи переваги та таланти, можна досягти визначного успіху. Стресостійкість залежить від умовних недоліків так само, яке від очевидних переваг. Щобільше, навіть деякі недоліки цілком можна переоцінити в у власній свідомості. Їх теж потрібно вміти використовувати на шляху до успіху.

Шукаючи способи того, як підвищити стресостійкість, дехто працює над собою самостійно і витрачає роки. Насправді результат буде значно швидшим, помітнішим та стійкішим, якщо звернутися до психотерапевта. Цілком можливо, що в разі депресії або інших ментальних розладів додатково знадобиться консультація психіатра та вживання медичних препаратів.

5 простих порад для швидкого підвищення стресостійкості на роботі:

  • написати список пріоритетів;
  • спланувати кожен робочий день (чи тиждень) згідно з пріоритетами;
  • внести в робочий план регулярні перерви;
  • ввести у своє життя піші прогулянки;
  • обрати комплекс вправ на глибоке дихання.

 

  • Фото без опису

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора